Singles Day İndirim Kodu KampanyalarıSingles Day İndirim Kodu | İndirim Kuponu

İnternet üzerinden alışverişin hayatlarımıza hızla girmesinden kaynaklı  günümüzün pazarlama stratejileri Kara Cuma (Black Friday) ve Siber Pazartesi (Cyber Monday) gibi indirim günlerini hepimiz biliyoruz. Mağazaların önündeki oluşan kuyruklar, alt üst edilmiş reyonlar, alışveriş yapanların hücumuna dayanamayıp çöken internet siteleri derken herkes bir şekilde bu indirim çılgınlığından payını almayı başarıyor. Kara Cuma’nın ne denli büyük ve küresel bir alışveriş günü olduğunu biliyoruz, ancak bugünlerde Kara Cuma’dan da iddialı bir indirim günü var, Singles’ Day, yani (Bekarlar Günü.)

SİNGLES’ DAY NASIL ORTAYA ÇIKTI

Büyük Çin e-ticaret siteleri, Ali Baba Group Holding'in 2009'da ilk kez bir yıllık alışveriş festivali olarak markalaştırmasından ve en az yüzde 50 indirim ve ülke çapında ücretsiz kargo imkanı sunmasından sonraki gün gerçekten sermaye kazanmaya başladı. Singles’ Day Alibaba tarafından bir çevrimiçi alışveriş festivali olarak başlatılırken, JD.com ve Pinduoduo gibi diğer büyük platformlar kısa sürede kendi Double 11 etkinlikleriyle çoğunluğa atladı ve tüketici elektroniğinden arabalara ve hatta dairelere kadar her şeyi indirimli olarak sundu.

PEKİ NEDEN BU TARİH VE SLOGAN SEÇİLDİ?

Dünyanın en büyük alışveriş günü olan Singles’ day her yıl 11 Kasım'da gerçekleşiyor. Başlangıçta Çinli üniversite öğrencileri tarafından bir kişinin yalnızlığının gayri resmi bir kutlaması olan “11/11" sayıları Singles’ day olarak seçildi çünkü 1 sayısı ‘bekar' anlamına gelen bir Çin argo olan çıplak bir sopaya (‘光棍') benziyor.

Singles’ day ne kadar büyük? Ve Black Friday gibi bir şeyle nasıl karşılaştırılır?

ABD'de kara cuma ve Siber Pazartesi daha fazla para üreten ile, single’s day kıyasla 2018'de Alibaba Group, Çin'den ve dünyanın dört bir yanından yaklaşık 180.000 markanın katılımıyla 30 milyar ABD dolarından fazla brüt mal hacmi üretti. Basitçe söylemek gerekirse, Dünyanın her yerinden artan sayıda marka ve tüketicinin dikkatini çekmeye başladığı, dünyanın en büyük e-ticaret şenliğidir. Alibaba ayrıca abartılı, oldukça abartılı Geri Sayım Galası ile Double 11'i heyecanlandırmak için büyük çaba sarf ediyor. Önceki yıllarda Nicole Kidman, Kobe Bryant, Scarlett Johansson, Mariah Carey, Pharrell Williams, Miranda Kerr, Jessie J, Lionel Messi ve Taylor Swift gibi ünlüler yer aldı.

Türkiye’de Singles’ Day İndirimleri

Dünya genelinde Kasım ayı online alışveriş ve indirimler için olağanüstü hareketli bir ay 11 Kasım’daki Singles’ Day indirimleri Kasım’ın ilk haftalarında da inanılmaz indirimler görmemizi sağlıyor. Türkiye’de bu indirimlere Singles’ Day ya da Bekarlar Günü denmiyor henüz. İleride bu indirimin adı ne olur bilemiyoruz ancak 11 Kasım indirimleri Türkiye’yi de yavaş yavaş sarmaya başladı. Morhipo ve Trendyol gibi online alışveriş siteleri Kasım ayının ilk haftasında dev indirimlere başladılar. Morhipo tüm alışverişlerde %11 indirim sunarken, Trendyol da, pek çok ürün ve markada dev indirimler vadediyor.

Türkiye’de bu indirim gününe bir isim konmasa da tarihin akılda kalıcı olması indirim gününün vazgeçilmez bir geleneğe dönüşeceğinin işaretçisi gibi görünüyor.

Son güncelleme: 08.11.2021 23:28