Ucuz Tatil Yapabileceğiniz 5 Avrupa Şehri

Ucuz Tatil Yapabileceğiniz 5 Avrupa Şehri

Kendinize bir tatil yapmak için ufak bir zaman yarattınız ve yurt dışında gidilecek yerleri merak ediyorsanız bu yazım size fikir edindirebilir. Bugüne kadar gittiğim tüm şehirlerden bende en çok iz bırakanları ve bu şehirlerde tatilinizi ucuza kapatmaya yönelik ipuçları vermeye çalışacağım. Nerede ucuza kalınır, nerede indirimli alışverişler yapabilirim sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım. Her ne kadar döviz kurları buna pek müsaade etmese de ben elimden geleni yapacağım.

1) Prag

Eğer tatilinizde önceliğiniz ekonomik olmasıysa para birimi euro olan ülkelerden biraz uzaklaşmanız gerekecek. Kendi para birimini kullanan orta avrupa ülkelerinde her zaman daha ekonomik tatil yapabilirsiniz. Bu bağlamda benim nazarımda mutlaka görmeniz gereken bir şehir Prag. Prag'a Türkiye'den doğrudan uçuşlar da makcircçl fiyatlarda olduğu için mutlaka değerlendirmeniz gerekiyor.

Çekya para birimi olan Çek Korunası, yaklaşık Türk lirasının 1/5 değerinde. Yani 50 çek korunası yaklaşık 1 Türk Lirası'na denk geliyor.

Havalimanından şehir merkezine yaklaşık 5 TL tutarındaki biletle otobüs aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Prag'da neredeyse her yere ulaşım için metro hattını kullanabilirsiniz. Şehrin 4 yanını sarmış metro hatlarıyla şehrin her tarafına ulaşmanız mümkün.

  • Tek binişlik metro bileti 20 CZK
  • 24 saatlik metro bileti 110
  • CZK 3 günlük metro bileti 310 CZK

Yani 3 günlük bir tatil için yaklaşık 55 Liraya Prag'da şehir içi ulaşım ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Prag'da bir otelde bir gecelik konaklamanın maliyeti ise ortalama 70 Türk lirası'na denk geliyor.

Prag'da Hangi Otelde Kalmalı?

Prag'da kalabileceğiniz en iyi otel şüphesiz Leon Hotel'dir. Nadrazi Holesovice metro durağına yaklaşık 200m uzaklıkta, tam önünde Ortenovo Namesti tramvay durağı bulunur. Şehir merkezine yakın, fiyatı gerçekten makul, odalar son derece temiz ve dünya tatlısı personelleri var.

2) Krakow

Ucuz tatil yapabileceğiniz en güzel Avrupa şehirlerinden biri de Krakow. Polonya para birimi Zloty, yaklaşık 1 TL değerinde. Toplu ulaşım için metro ve tramvay kullanabilirsiniz. Krakow'da neredeyse şehrin her tarafına gidebileceğiniz bir tramvay hattı bulunmaktadır.

Krakow'da toplu ulaşım ücretleri:

  • 1 saatlik 5 PLN
  • 24 saatlik bilet 15 PLN
  • 48 saatlik bilet 24 PLN

Krakow'a Türkiye'den doğrudan uçuşlar biraz pahalı olabilir. Bunun için size Krakow'a ucuz nasıl gidilir ipuçlarını vermeye çalışacağım.

Krakow'a ucuz nasıl gidilir?

Krakow'a en ucuz gitme yolu öncelikle hava yoluyla Prag'a gitmek, daha sonrasında Polskibus otobüsleri ile Krakow'a gitmektir. Türkiye'den doğrudan uçuşla gitmeye göre çok büyük bir miktar tasarruf edeceksiniz. Polskibus otobüsleri Prag metrosunda sarı hatta Florenc durağından kalkar. Ulaşım kolaydır ve Polskibusotobüsleri oldukça konforludur.Polonya sınırlarına girdiğinizde otobüste ücretsiz Wi-Fi hizmeti de sunulur.

3) Budapeşte

Macaristan'ın başkenti Budapeşte de ucuz avrupa tatilinin merkezlerinden birisi. Macaristan'ın para birimi Forint ve yaklaşık 1000 Forint (HUF) 15 Türk Lirası değerinde.

Budapeşte'de ortalama bir öğün yemeği 15 Türk Lirası'na yiyebilir, bir otelde bir gecelik konaklamanın ortalama mâçliyeti ise yaklaşık 60 Türk Lirası. Budapeşte'de toplu ulaşım için en pratik yol metro ve tramvay hatlarıdır. Budapeşte'nin en zor kısmı ise toplu ulaşım mantığını çözebilmektir, biraz karışık.

Aynı hat üzerinde 3 ve daha az durak uzağa gidecekseniz 120 HUF ödeyip yolculuk yapabilirsiniz.185 HUF karşılığında ise 5 durak seyahat edip, 1 durak değiştirebileceğiniz bilete sahip olabilirsiniz. 270 HUF karşılığında ise günlük dilediğiniz gibi yolculuk yapabilirsiniz. Sadece bilet otomatlarını kullanırken biraz daha fazla dikkat gerekiyor.

4) Lviv

Lviv, bir diğer ucuza kapatabileceğiniz Avrupa şehri. Ukrayna Schengen bölgesinde olmamasına karşın, Türk vatandaşlarının nüfus cüdanlarıyla girebildiği bir ülke. Ayrıca Türkiye'den doğrudan uçuşların makcircçl seviyede olması sebebiyle de son derece gidilmesi cazip avrupa şehirleri arasında.

Lviv son derece ucuz bir şehir olup, konaklama ihtiyacınızı ortalama bir otelde gecelik 50 Türk Lirası civarında karşılayabilirsiniz.

Lviv'de en yaygın ulaşım aracı ise tramvay. Son derece ucuz ulan toplu ulaşım araçlarının fiyatlarını ise buraya yazma gereği bile duymuyorum. :-)

5) Bratislava

Bratislava tam geçerken uğramalık bir şehir. "Geçip uğramalık" diyorum çünkü ucuz bir şehir olmasına karşın Türkiye'den direkt uçuşların fiyatları çok yüksek. Eğer herhangi bir orta avrupa ülkesinde iseniz gezip görmenizi tavsiye ederim. Doğrudan uçuşların pahalı olması sebebiyle Bratislava'ya ucuz gitmenin yollarından bahsetmek istiyorum.

Bratislava'ya en ucuz nasıl gidilir?

Eğer Budapeşte, Prag veya herhangi bir yakın şehirdeyseniz Bratislava'yı da görmek istiyorsanız kullanabileceğiniz en ekonomik yol otobüstür.

Bulunduğunuz konuma bağlı olarak en uygun otobüs biletini GoEuro üzerinden araştırıp Bratislava'ya seyahat etmenizi tavsiye ederim.