Seyahat Çıkarken Alınması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Seyahat Çıkarken Alınması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler!

2021 yaz tatilinin yaklaşması ile yoğun iş temposu ve kalabalıktan uzaklaşmak için herkes  tatil rotasını  çizmeye çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde 2021 yaz tatil fırsatları yazımızda erken rezervasyon fırsatlarından ve tatil için tur seçeneklerinden bahsetmiştik. Uzun ve sıkıntılı bir dönemin ardından ihtiyacınız olan tatili seçmek ve buna göre seçenekler çıkarmak gerekiyor. Seçtiğiniz tatil seçeneği neticesinde erken rezervasyon fırsatlarından ön plana almak gerekiyor. Çünkü bir çok  firma normalleşme süreci ile beraber erken rezervasyon seçenekleri ile tatilinizi daha uygun fiyatlara getirme olanağı sağlamaktadır. Böylece erken rezervasyon seçeneklerinden faydalanıp hayal ettiğiniz tatil yerine erkenden yer ayırabilirsiniz. 

Uçak bileti ve otel rezervasyonlarını yaptıktan sonra  sizi en çok zorlayacak durumlardan bir tanesi ve en önemlisi seyahat bavulunu hazırlamak olacaktır. Bu yazımızda seyahat bavulu hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz? Seyahat bavulu hazırlarken nasıl bir hazırlık yapmalıyız? sorularını yanıtlayarak daha rahat bir şekilde bavul hazırlama olanağını sağlamış oluruz. Bildiğiniz gibi bavul toplamak biraz angarya bir iştir, ama planlı bir hazırlık sizi bu sıkıntılı bavul toplama olayından rahatlıkla kurtaracaktır. Peki Seyahat bavulu hazırlarken nereden başlamalıyız? hadi bakalım;

Bir Liste Yap!

Seyahat bavulu hazırlamadan önce bir liste çıkar. Bu seni hazırlık esnasında stres yapmadan rahat bir şekilde bavul hazırlamana olanak sağlayacak. Bunu İçin bir kağıt ve bir kalem alarak kendine özgü ve özel bir liste hazırlamalısın. Eksik olana ihtiyaçlarını bu şekilde daha çabuk farkına varacaksın. Daha sonra asıl gerekenler ve arzu ettiklerini birbirinden ayır ve bavul kısıtlamaları  hakkında gerçekçi ol ve önceliği temel ihtiyaçlara vermelisin. 

ihtiyaç listesi yap

Tatil Türüne Göre Çanta Seçmelisin

Seçmiş olduğunuz tatil türüne göre yaz tatili, kış tatili, bahar tatili, yurt dışı tatili, kültür tatili, bayram tatili ve daha sayamadığımız birçok tatil konseptine göre seçmiş olduğunuz tatili göz önüne alarak bir tane tatil çantası seçmelisiniz. Kimi büyük valiz tercih eder kimi bir sırt çantası yetebiliyor. Büyük valiz seçecekler için mutlaka ekstra küçük bir sırt çantası ve el çantası yanında götürmeli. Çünkü ufak tefek eşyaları veya önemli eşyalarını koyacakları ve sürekli yanında taşıyabilecekleri bir çanta almalısın. Böyle aklında soru işaretleri olmadan rahat bir tatil keyfi çıkartırsın.

Kıyafetlerini Gözden Geçirmek

İşte tatilin en stresli kısmına geldik. Çünkü biliyoruz ki kıyafet seçimi tatil olayının en zor ve en meşakkatli kısmıdır. Bütün tatil boyunca ne giyse sorusunu sormaktan tatil keyfini kaçırıyoruz. En başta dolabındaki  kıyafetleri kontrol ederek en temel olan kıyafetleri seçmekle başlayabilirsin. Tatilinin süresine göre günlük kombinler oluşturmak senin işini daha da kolaylaştıracak. Belli Bir pantolon seçerek birden fazla kombin seçeneklerini ayarlama yaparak kıyafet manasında kısıtlama gidebilirsin. Bir diğer stresli durum ise ayakkabı seçimidir. Ayakkabı tercihini özellikle rahat ayakkabılardan yana kullanmalısın. tatil esnasında yapılan gezilerde ayakkabınızın rahat olmasına ihtiyaç duyacaksınız. Eğer deniz veya havuz olan tatil seçeneği seçimi yaptıysanız öncelikli parça mayo almaktır. Çünkü tatil beldelerinde normal fiyatlarının üzerinde satışı yapılmaktadır. Tatil alışverişlerinizde ihtiyaç duyduğunuz mayo, bikini, çanta, seyahat bavulu, ayakkabı ve diğer ürünlerde erken davranarak mağazalardan veya online siteler üzerinden satın alabilirsiniz. Böylece indirimli ürünleri diğer sitelerden karşılaştırabilir size en özel fiyat avantajı sağlayan ürünleri kolaylıkla alabilirsiniz. Ayn zamanda internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde indirim kuponu ayrıcalıklarından da yararlanabilirsiniz. Satın alacağınız ürün fiyatı internet sitesindeki fiyattan biraz daha ucuz olarak sipariş verebilirsiniz. Tatil yapacağınız zaman aralığı hava durumuna dikkat ederek ona uygun kıyafetler tercih edebilirsiniz. Bir başka durum ise kıyafetleriniz çantaya koyma durumunuzdur. Kıyafetleri katlayarak çantaya koymaktansa rulo şeklinde koyabilir ve kıyafetleriniz kombin şeklinde daha rahat düzenleyebilirsiniz. Böylece düzenli ve çantanızda yer açabilirsiniz. Tatil gidiş esnasında kolay ve rahat bir olanak sağlayacaktır.

kıyafetlerini gözden geçir
Tatilde Alacakların İçin Çantanda Yer Bırak

Hatıra amacıyla gittiğiniz tatil beldelerinde hatıralık eşyalar olsun, ihtiyaç duyacağınız başka kıyafetler aksesuarlar olabilir. Bu yüzden tatil giderken çantanızda ufakta olsa tatil beldelerindeyken almak istediğiniz eşyalar için çantanızda yer bırakmaktır.

Tatilin Vazgeçilmezleri Ayakkabılar

Tatilinizin zaman aralığı kaç çift ayakkabı yanınıza almanız gerektiğini  belirli olacaktır. Öncelikle düşünmeniz gereken tatil beldesinde hangi tür aktiviteler yapmak istediğinizi ön planda tutmak ve ona göre ayakkabı tercihlerinde bulunmaktır. Mesela 2 haftalık tatil için 3 çift  ayakkabı  gayet ideal bir rakamdır. Seçeceğiniz ayakkabılar çok yönlü ve işlevsel olmalıdır. Böylece birçok aktiviteyi 3 çift ayakkabı ile rahatlıkla geçirebilir ve çantaya yerleştirirken çoraplarınız içlerine aktararak tatil çantanızda daha fazla yer açmış olacaksınız.

tatil rahat ayakkabılar

Kozmetik Ürünler, Çok Az Al!

Bakım ürünleri kadınlar için olmazsa olmazlardan bir tanesidir. tatile çıkarken de  mutlaka yanınıza alacaksınız. Ama seyahat ve tatil için bütün bakım ve kozmetik ürünlerini yanına alamazsın. Bu nedenle bir seyahat kiti satın alarak bakım ürünlerini kitin içinde bulunan tüplere veya kaplara aktarabilirsiniz. Birçok bakım ürünü yanına bu kaplar yoluyla  yanınıza aldığınız zaman çok daha rahat edeceksiniz. Kişisel bakım ürünleri bu alanında en önemli listesidir. Bunu için yapmanız gereken diş fırçası, diş macunu, deodorant, nemlendirici, parfüm vb. ürünlerin yanınıza almanız gerekmektedir. Bir diğeri güneş kremi yaz veya kış fark etmeksizin yanınızda mutlaka bulundurmalısınız. Özellik koruyucu özelliği ön planda olan güneş kremlerini tercih etmekte fayda vardır. Güvenilir alışveriş sitelerinden almakta fayda vardır. Ayrıca bu ürünlerin minimal ölçüde olan ürünlerin de birçok online sitelerden temin edebilirsiniz. Alacağınız bu ürünleri mağazaları tüketiciler için  yapmış olduğu indirim kuponu fırsatlarından faydalanmayı unutmayınız. Böyle ürünleri ekstra avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Unutmamamız gereken bir diğer önemli malzeme ise havludur. Birçok otelde bulunmasına rağmen içinin rahat herhangi bir soru işaretine olanak tanımadan havlunuzu yanınızda bulundurun. Havlunun çok yer kaplayacağını düşünebilirsin ama rulo şeklinde çantaya yerleştirdiğin takdir sandığın kadar çok yer kaplamadığını göreceksiniz. 

tatil kozmetik tercihi

Düzenli Bir tatil Çantası İçin Seyahat Düzenleyici Almalısın

Tatil çantasının en etkili şekilde hazırlamak için düzenleyici araçlar büyük rol oynuyor. Örneğin ayakkabıları ayrı, iç çamaşırlarını ayrı, elektronik ürünleri ayrı yerleştirilmeyi sağlayan valiz düzenleyici çantalardan edinerek hem tatil çantanızdaki tüm alanları etkili bir şekilde doldurulabilir hem de tüm eşyaların birbiriyle karışmasının önüne geçebilirsiniz. Kipling’in çanta seti, tatil çantanızda kullanabileceğiniz seyahat düzenleyicilere güzel bir örnek olabilir.

tatil çanta düzenleyici

En Önemlisi: Kimlik, Bilet, Anahtar, Para

Herhangi biri olmazsa tatile gidilemeyen, son derece önemli şeyleri ardında bırakıp sonra tekrar eve dönmek zorunda kalanlardan olmamak için kimliğinizi, pasaportunuzu, biletlerinizi, evinizin anahtarlarını ve yeterli miktarda nakdi mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Hatta kaybolması halinde kullanabilmek için çantanızda ikinci bir kimlik olması işinizi kolaylaştıracaktır. Bu gibi kritik derecede önem sahibi şeylere kolay bir şekilde ulaşabilmek için el çantası hazırlamanız da iyi bir fikir olabilir.

En Gerekli Malzemeler Üstte Olmalı

Eğer sana herhangi bir anda lazım olacağını düşündüğün bir şey varsa, örneğin ceket gibi, bunu üstlere yerleştir. Çok net bir tavsiyedir, o kadar önemlidir ki unutmaman gerekir.

Taşınabilir Şarj Aleti

Günümüzde seyahat ederken en çok kullandığımız şey akıllı telefonlar olduğu için hepimizin cebinde veya çantasında bir powerbank olmalı. Seyahate çıkarken almayı unutursanız üzülmeyin. Yurt dışında da tüm elektronik marketlerde bulabilirsiniz. Hem küçük hem de pratik olan bu şarj aletleri sayesinde seyahatlerinizde şarjsız kalmazsınız.

 Bu yazıda tatil için gerekli olan ürünleri ve dikkat etmeniz gereken durumlardan bahsettik. Zorunlu çalışma iş hayatından ve bu zorlu süreçte kafanızı toparlayacak bir tatil fırsatını ve zamanını oluşturursunuz. Şimdiden yapacağınız tatiller için güzel vakit geçirmeniz dileğiyle iyi tatiller Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

 Bir önceki yazımız olan Jean & Denim Trendi 2021 başlıklı makalemize göz atarak sezonun en trend pantolon modelleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.