Plaja Giderken Alınacak Malzemeler

Plaja Giderken Alınacak Malzemeler

Havalar artık iyice ısındı! Plajda denizin, kumun, güneşin ve tatilin keyfini çıkarmak istiyorsan, plaj çantanıza bu kritik malzemeleri almayı unutma.

Denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarmak isteyenlerin öncesinde kullanışlı ve tüm ihtiyaçlara hitap edebilecek bir plaj çantası hazırlamaları gerekir. Denize giderken giyilecek kıyafet, güneşin altında uzun süre kalacağın durumlarda cildi koruma, belki yanınıza alacağınız yiyecekler ve daha neler neler... Düşünecek çok şey var! Ama öncelikli olan deniz eşyalarının listesini çıkarıp size sunduk, işte denize giderken unutulmaması gerekenler;

Aklınıza ilk Gelmesi Gereken: Güneş Kremi

Denize giderken unutulan her şeyin telafisi vardır ama güneş kreminin yok. Güneşin altında cayır cayır yanmak istemiyorsanız mutlaka bir tane güneş kremini valizinizde bulundurun veya tatil beldesine gider gitmez satın alın. Denizde yüzerken, plajda top oynarken güneşin etkisi belki hissedilmiyor. Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak, erken yaşlanma belirtilerini ve güneş lekelerini önlemek için plaja giderken mutlaka yüzünüz ve vücudunuz için koruyucu faktörlü güneş kremi almalısınız.

Çanta

Tabii ki kumsalda geçecek bir günün anahtar parçası plaj çantasıdır! İçinize tüm gün ihtiyaç duyduğunuz eşyalarınızın sığması için büyük bir boy seçin. Bu yaz özellikle hasır olanlar en çok tercih edilenlerden.

Mayo - Bikini

Plaja giderken en az 2 takım bikini yada mayo yanınıza almalısınız. Malum plajda geçecek o uzun uzun günler de onlar hep sizinle olacak, dolayısıyla hep göz önünde olacağınız için farklı iki bikini yada mayo bulundurun. Ve tabi ki kaliteli olmaları oldukça önemli! Bu yüzden plaj için yapacağınız harcamalarda en büyük payı bikini ya da mayonuzu ayırabilirsiniz.

Hasır Şapka

Güneşten muzdarip olanların en çok şikayetçi olduğu yerde imdada yetişen bir gereç olan şapka, özellikle güneşlenirken başınıza güneş geçmesini engeller ve güneş çarpmalarına karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. Unutmayın ki, normalde 36,5-37 derece olan vücut sıcaklığının aniden 44 dereceye kadar yükseldiği durumlarda güneş çarpması tehlikeli bir etki taşıyabilir. Ayrıca koruyucu özelliğinin yanı sıra, plajda şık olabilmenin yegane unsurlarından biri de mayo yada bikininize uygun bir şapka takmaktan geçmektedir.

Havlu 

Denize götürülecek plaj havlusunun çabuk kuruması ve pamuklu kumaştan yapılması önemlidir.  Bu sayede ürün plajda daha kolay bir şekilde kullanılabilir. Havluların açık renklerde olması, güneş ışınlarını yansıtmaması ve ferah tutması açısından da fayda sağlayacaktır. Mutlaka yanınıza bir iki tane de ekstra havlu alın. Havlunuz denize girip çıktıkça ıslanacağı için birini kurulanmak birini güneşlenmek için kullanabilirsiniz.

Güneş Gözlüğü

Plaj çantanıza da ilk atmanız gereken şeylerden biri de güneş gözlüğüdür. Güneş gözlüğünde de kalite önemli, gözlerinizi bozmak istemeyiz. O yüzden güneş gözlüklerine mutlaka yatırım yapın. Kaliteli bir güneş gözlüğü yıllar boyu sizinle kalabilir. Modası geçmeyecek klasik modellerden yana seçim yapmanızı tavsiye ederim. Böylece yıllar boyunca kullanma avantajını sağlarsınız

Denize Giderken Ayaklarınız Yanmasın

Eğer denize giderken ayağınızda ayakkabıyla gitmişseniz ve terliğiniz yoksa neler olabileceğini bir düşünün. Çıplak ayakla kumsala girebilirsiniz tabii ama öğle saatlerinde kızgın kumlarda yürümek kolay olmayabilir. Deniz, kum, güneş olan ortamlarda terlik giymek adettendir. Hem kumsalda yürümek için, hem de kalın ve sivri taşlı denize girerken ayağınızı korumak için kullanabilirsiniz. Bir adet parmak arası terlik edinmek hayatınızı kurtaracaktır.

Plaj Elbisesi

Denizden çıkıp kurulandıktan sonra giyebileceğiniz bir elbiseye ihtiyacınız olacak. Hem ferah hem de salaş bir plaj elbisesi sizi deniz tatilinizde oldukça mutlu edebilir. 

Yedek Kıyafet

Plaja giderken yanınıza mutlaka ekstra tişört, şort, elbise gibi bir kıyafet alın ve mutlaka yedek ayakkabı alın. Bütün gün güneşin altında geçirdiğinizde güneş kendini çekmeye başlayınca üşüme hissi gelebilir. Ayrıca plajdan sonra bir yerlere uğramak isterseniz yedek kıyafetleriniz en büyük kurtarıcınız olacaktır.