Evcil Hayvan Alacaklara Özel 8 Tavsiye!

Evcil Hayvan Alacaklara Özel 8 Tavsiye!

Aynı gezegeni paylaştığımız sevimli dostlarımızdır hayvanlar. Kimileri şebeklik yaparak bizleri mutlu eder, kimileri ise eğitim alarak insanların hayatını kurtarır, insanlara faydalı işler yaparlar. Biz onlara zarar vermedikçe bizi sever, korur ve kollarlar.

Bir kedi sahibi olarak ve daha önce iki köpek beslemiş biri olarak yeni evcil hayvan sahiplenmeyi düşünenler için faydalı olabileceğini düşündüğüm bir yazı yazmak istedim. Ben evcil hayvanımı sahiplendiğimde bir takım sorunlar yaşadım, umarım siz bu yazıyı okuyarak böyle sorunlar yaşamazsınız.

1-Kedi Sahiplenmeyi Düşünenlere Tavsiyeler

Eve huzur ve sevinç getiren, insan gibi hareketleriyle beni cidden şaşırtıp güldüren hayvanlar kediler. Ben kedimi bebekken sokaktan buldum. Bulduğumda ölmek üzereydi ve bu yüzden öncelikli olarak veterinere götürüp gerekli sağlık taramalarını yaptırdım... Ardından pireleri olduğu için veterinerin tavsiye ettiği ve aşağıya koyduğum Beaphar Bio pire şampuanını edinerek iç-dış parazit aşısı olana kadar bu şampuanla iki üç kez kedimi yıkadım.

Yıkayıp havluyla iyice kuruladığım kedimi ilk günler laktozsuz süt ile besledim. Kendini toparlayıp sağlığına kavuşmaya başladıktan sonra bebekler için olan Reflex Yavru Kedi Maması' nı kedime üzerinde belirtilen miktarda düzenli olarak verdim.

Mamalardan konu açılmışken, ödül mamalarıyla devam edeyim. Ben ödül maması olarak kedime Whiskas Pouch Junior yaş mamasını verdim. Fakat bu mamaya bayılan kedilerinize her gün bu mamayı vermemelisiniz. Çünkü bu mamaya alışırlarsa kuru mamayı asla yemiyorlar. Ben ayda 2 kez vererek kedimi mutlu ediyorum.

Şimdi gelelim tuvalet sorununa. Ben kedilerin kuma tuvalet yapmaları için eğitilmeleri gerektiğini düşünüyordum. Fakat sanırım bunu içgüdüsel olarak yapıyorlar. Öncelikle büyük bir kedi kum kabı ve ardından topaklanan ve koku hapseden kedi kumu alarak kolayca bu işi hallettim. Benim kullanmış olduğum ve son derece memnun kaldığım ürünleri de aşağıya ekliyorum.

Kedi için kullandığım ana malzemeler bunlar. Bunların dışında Zooplus 'ta kedinize tasma, oyuncak ya da yatak gibi ürünler alabilirsiniz.

2- Köpek Sahiplenmeyi Düşünenlere Tavsiyeler

Kedilere oranla biraz daha bakımı zor olan sevimli dostlarımız köpekler için hangi ürünleri kullandığımı sizlere söyleyeyim. Öncelikle baktığım köpekler yine bebek olduklarından pire sorunu yine yaşadım ve yukarıda bahsettiğim Beaphar Bio Pire Şampuanı'nı köpeklerde de kullanıldığından kullanmış ve güzel sonuçlar almıştım.

Mama olarak Spectrum Puppy 30 Large Breed Yavru Köpek Maması'nı kullanmıştım. Şuan kampanyada olan ve 12 kg lık bu mama size çok rahat 1-1,5 ay yetecektir. Ürüne aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Köpekler kedilere göre daha eğitilebilir olduğundan onlara gel, git, otur ya da pati ver komutlarını öğretmeniz mümkün. Bunun için ödül mamalarını kullanarak köpeğinizi komutlarınızı yapmasına teşvik edebilirsiniz. Ödül maması olarak Bosch Finest Snack Müsli Biscuit Köpek Bisküvisi'ni kulanabilirsiniz. 1 kg'lık paketi size uzun süre yetecektir.

Köpeğiniz tuvalet eğitimine sahipse ne mutlu sizlere, fakat tuvalet eğitimine sahip değilse evinizde küçük sürprizlerle karşılaşmanız mümkün ne yazık ki... Bunun önüne geçmek için evinizin bir köşesine gazete kağıtları serip üzerine köpekler için tuvalet eğitimi sırasında kullanılan özel olarak üretilmiş çiş eğitim pedlerini kullanabilirsiniz.

Yazımı sonlandırmadan önce sizlere kedim Kiraz ile birlikte evcil hayvanlarınızla bol neşeli günler diliyoruz ve sokaktaki sahipsiz hayvanlar için kapınızın önüne bir kap mama ve su koymanızı rica ediyoruz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın. :)