Çeyiz Alışverişinde Nelere Dikkat Edilmeli!

Çeyiz Alışverişinde Nelere Dikkat Edilmeli!

2021 yaz mevsimi itibariyle düğün organizasyonlarını tekrardan görmeye başlayacağız. Şimdiden kızlar çeyiz alışverişini yapmaya başlıyor fakat kafalar oldukça karışık. Çoğu kişi çeyiz alışverişinde hangi ürünleri satın alacağını, hangi mağazayı tercih edebileceğini, nelere dikkat edeceği gibi konu hakkında henüz fikir sahibi olmayanlar var. Bir düğünü planlamak kolay bir iş değil dikkate almamız gereken pek çok ayrıntı var. Bu ayrıntılarından bir tanesi de çeyiz alışverişi!  Bu işin temel parçalarından olması ve birçok seçeneğin olması işin içinden çıkılmaz duruma getirir. Bu kadar seçenek arasında peki çeyiz alışverişinde nelere dikkat edilmeli?

1. ÇEYİZ ALIŞVERİŞ LİSTESİ YAPIN

Böylece unutmanıza ya da gereksiz eşya almanızı engellemiş olursunuz. Alınacaklar listesi oldukça kabarıktır. Bu süreçte temel ihtiyaca göre alınacaklar listesi oluşturarak bütçenizi de kontrol altında tutabilirsiniz. Bu listeye başlangıç olarak evin olmazsa olmazı olan mobilyalar, beyaz eşyalar, mutfak gereçleri, küçük elektrikli ev aletleri, ev tekstil ürünleri ve listenin sonlarına doğru da aydınlatma ve dekorasyon ürünleri, banyo ürünlerini ilgi ve zevklerinize göre listeyi oluşturabilirsiniz. 

2. EVİN BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE MOBİLYA ALIN

Evin en önemli bölümlerinden biri de salonlardır. Çeşit ve renk seçeneklerinin arttığı bu dönemde insanlar kararsız kalabiliyor. Aynı zamanda tek tek mobilya seçmektense çeyiz paketi halinde alınan mobilyalar renk ve zevke göre alınıyor büyüklüğüne dikkat edilmiyor. Bu yüzden salonlarınıza mobilya almadan önce salonunuzu ölçün mağazalarda mobilyalar küçük gibi görünür ama eve getirdiğinizde farklı olabiliyor.  

3. MUTFAK GEREÇLERİNİ İHTİYACINIZA GÖRE ALIN

Kadınların en çok zaman geçirdiği bir bölümdür mutfak. Küçük detaylar mutfağınızı, evinin tarzını  çok değiştireceği içinde daha da önemli hale geliyor. Mutfak bölümünde çok parça olduğu ve değişen modaya ayak uydurmak adına gereksiz mutfak gereçlerine  yönelebiliyoruz. Küçük ev aletlerinden tencere setine, kahve fincanlarından tuzluk biberliğe kadar tüm ayrıntılar içinde kendimizi kaybedebiliyoruz. Bu yüzden mutfak gereçlerinin seçiminde sağlıklı olması, hafif ve yıkanabilir olmasına dikkat etmeli en önemlisi de bütçenize uygun bir seçim yapmalısınız. Çelik tencere seti, granit tencere setleri, sahan seti, tava seti, bardak setleri, çatal bıçak setleri gibi setler hem ekonomik hem de birçok yemek türünü pişirmeye uygun boyutları içermesi bakımından tercih edilebilir. Ya da yemek takımı çeyiz seti insanlar günlük kullanacakları veya misafir için kullanılacak diye ayırım yapıyor ancak bu setlerin çok yer kaplayabildiğini de göz önünde bulundurarak set içerisinde yer alan tencere tava ve tabaklarının  sayısına dikkat edebilirsiniz. Mutfak işlerini kolaylaştıran zaman tasarrufu sağlayan küçük ev aletleri de bir mutfağın olmazsa olmazıdır. Genellikle blender seti çay makinesi, kahve makinesi, tost makinesi gibi aletlerde kolaylık sağlar. Ama aynı işlevde olan eşyaları almayın hem kahve makinesi alıp hem de elektrikli cezve aynı işleve sahip olduğu için hangisi size kullanışlı geliyorsa onu tercih etmelisiniz.

Çeyiz alışverişi mutfak

4. EV TEKSTİL ÜRÜNLERİ

Ev tekstil ürünleri, perde, nevresim takımı, pike, battaniye, yatak örtüsü, yastık kılıfları, havlular, bornoz takımı, banyo seti ve masa örtüsü vb birçok ürün vardır. Bu ürünleri seçerken kumaş tipi, hijyenik olması kolay temizlenebilir olması aşınmaya karşı dayanıklı olması gibi kriterler oluşturarak ihtiyacınız ve istekleriniz doğrultusunda  hem daha kaliteli hem daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Bunları alırken evin ihtiyacına oda sayısına ve gelen misafirinize göre almalısınız. 

çeyiz alışverişi ev tekstili

Peki Çeyiz alışverişi nereden yapılır hangi mağazalardan satın alabilirsiniz bunları sizin için derledik.

 • Linens
 • Taç
 • Karaca
 • Karaca Home
 • Emsan
 • Bernardo
 • Chakra
 • Jumbo
 • Bella & Maison
 • İKEA
 • Koçtaş
 • Vivense

Bütün bu mağazalar çeyiz alışverişlerinizi son derece uygun fiyatlar doğrultusunda ve kaliteli ürünleri satın almanız mümkün. Kendi zevkinize göre ürünü bulup, aralarında karşılaştırma yapabilirsiniz. Böylelikle sizi yansıtacak ürünleri gönül rahatlığıyla satın alarak çeyiz alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Üstelik bu mağazalarda online alışverişlerdeki fırsatlardan da yararlanabilirsiniz. Mesela Karaca, Jumbo, Emsan vs gibi mağazalarda internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde yüzlerce lira indirim kazanabilirsiniz. Bu durum indirim kuponu kullanmaktan geçiyor. Alışverişini yapmak istediğiniz mağazada yeni üyelik oluşturduğunuzda size sepet aşamasında indirim sağlayacak kupon kodunu girdiğiniz iletişim bilgilerine veya sistem tarafından otomatik tanımlanıyor. Böyle alışverişinizi tamamlarken de daha indirimli almış olacaksınız. Umarız bu yazımız size çeyiz alışverişinizde fikir edinmeniz açısından yardımcı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere...