Cashback Sistemi Nedir?

Cashback Sistemi Nedir?

Bugünkü konumuzda online alışverişlerde para iadesi yapılan Cashback sisteminden bahsedeceğiz. Alışveriş sitelerinde son zamanlarda çok sıkça karşılaştığımız Cashback durumu henüz keşfedilmiş değil. İnternet üzerinden alışveriş yaptıkça kazandıran bu sistemle birlikte belirli oranlarda para iadesi alabiliyorsunuz. Hesabınızda birikerek kazanılan para iadeleri sayesinde sonraki siparişlerde cazip fiyatlarla sahip olma fırsatını yakalamış olacaksınız. 

Cashback Sistemi Nasıl Çalışır? Nasıl Kullanılır?

Az öncede bahsettiğimiz gibi Cashback sistemi alışveriş yaptıkça kazanılan bir sistemdir. Bazı popüler online mağazalar anlaşmalı olduğu bankanın kredi kartlarıyla online siparişiniz tamamladığında %2-%10 oranında hesabınıza geri para iadesi sağlanıyor. Mesela bir giyim sitesi üzerinden bir elbise beğendiniz, ürünün fiyatı 100 TL olarak ele aldığımızda %10 indirim kazandığınızı düşünürsek, 10 TL'lik tutarı geri iade olarak geri alacağınız anlamına gelmektedir. Ödeme tamamlandığında anlık olarak hesabınıza yada ürün tamamen elinizde ulaştığından geri gönderilerek iadesi gerçekleştirilir.  

Banka kampanyaları dışından bir geri iade alma yöntemi sitelerdeki üye olan müşterilerine sunulan sistemlerdir. Bu sistem için Türkiye'nin en büyük alışveriş sitelerinde Trendyol'u örnek olarak söyleyebiliriz. Trendyol'da alışverişlerini cüzdan ile yaparak her alışverişinizde %2 oranında geri para iadesi alabiliyorsunuz. Kazandığınız bu para puanlar daha sonraki alışverişinizde kullanarak tasarruf etme fırsatı bulacaksınız. Bu durum bazı sitelerde %10 bazı sitelerde 5 TL gibi geri iade fırsatı bulabilirsiniz. 

Bir diğer yöntemse alışveriş sitelerinde sizlere geri ödeme yapan fırsat siteleridir. Aklınıza gelebilecek anlaşmalı olduğu markaları tercih eden müşterilere geri para iadesi yapılmaktadır. Bu sitelerde bulunan markalardan geri para iadesi alabilmek için öncelikle fırsat sitesine üye olmanız gerekmektedir. Üye olduğunuzda hangi alışveriş sitesini tercih ediyorsanız fırsat sitesi üzerinden ilgili alışveriş sitesine yönlenerek seçtiğiniz ürünün siparişini tamamlamış olmalısınız. Yönlendirilme üzerinden yaptığınız bağlantı sayesinde fırsat sitesi üzerinden panelde sizin hangi markadan ürün satın aldığınız yansımaktadır. Bu sayede fırsat sitesi öncelikle markadan kendi para iadesi alarak size paranızı geri almak istediğiniz hesabınıza geri göndermektedir. Böylelikle yine diğer yöntemler gibi alışverişiniz biraz daha ucuza gelmiş olacak. 

Cashback sistemiyle alışveriş yapmanın avantajlı bir durum olduğunu kısaca bahsetmiş olduk. Alışveriş yaparken mutlaka kullandığınız sitenin banka kampanyalı geri iadesi veya harcadıkça kazandığınız bir sistem olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu sayede ucuz ve keyifli bir alışverişin tadına varmış olacaksınız.